Yeni Üyelik Üye Girişi
ABD'denin petrol üretimi arttı

ABD'denin petrol üretimi arttı

 

ABD’nin günlük ham petrol üretimi geçtiğimiz yıl 1 milyondan fazla artış gösterdi. Bu rakam, dünyada ve ABD tarihinde şimdiye kadar kaydedilen en büyük artış oldu.
 
 
Altmış yıldan uzun bir süredir BP tarafından yayınlanan sanayi trendleriyle ilgili yıllık istatistiklere göre enerji piyasalarında dengeleri değiştiren kaya petrolü üretimi sayesinde ABD’de yapılan ham petrol üretimi geçtiğimiz yıl yüzde 14′lük artışla günde 8.9 milyon varile ulaştı.
 
 
BP CEO’su Bob Dudley konu ile ilgili olarak, “Petrol arzında arka arkaya iki yıldır yaşanan aksaklıklara rağmen ABD’nin petrol üretimindeki büyüme, petrol fiyatlarının keskin şekilde yükselmesini önleyen en önemli faktör oldu” şeklinde  konuştu.
 
 
1967 yılında 640 bin varillik artış, rekor olarak bildirilmişti. 2012'de  ise günlük üretimdeki artış 1.04 milyon varil olarak belirlendi ve rekor yenilenmiş oldu.
 
 
ABD’nin yanı sıra Kanada’da yapılan petrol üretiminin de yaklaşık yüzde 7 yükselmesi ile Kuzey Amerika’nın küresel bir petrol üreticisi olarak rolü fazlalaştı.
 
 
Nijerya ve Venezuela’da ise durum tam tersi oldu.  Petrol yataklarının yaşlanmasının yanı sıra siyasi alanda yaşanan sorunlar da üretimin keskin şekilde düşmesine  sebep oluyor.
 
 
ABD’de petrol üretimi artıyor olsa da ülke hala büyük oranda ithalat yapıyor. Ancak 1990′ların ortalarına kıyasla ithalat miktarı azalmış durumda. Bu sayede bazı üreticiler, üretimlerini ihraç ederek Asya ve Latin Amerika’da artan talebin bir kısmını karşılayabiliyor.
 
 
ABD, petrol üretiminde Suudi Arabistan ile Rusya’dan sonra üçüncü sırada bulunuyor. Fakat ABD’nin halen dünyadaki her 10 varilden yaklaşık birini ürettiği düşünüldüğünde üretim artışının fiyatlar üzerinde büyük bir etkisinin olmasını beklemek doğru olmaz. Dahası, ABD’de petrol ihracatına getirilen kısıtlamalar da olası etkileri baskı altına alıyor.
 
 
Yeni petrol boru hatlarının inşa edilmesi ve üretimin artırılması durumunda bu durumda değişiklik olabilir. Dünyanın en büyük emtia fonlarından biri olan Pacific Investment Management, yayınladığı bir raporda, “ABD’deki kaya petrolü üretiminin artması piyasayı, uzun vadede on yıllardır hiçbir gelişmenin etkilemediği kadar çok etkileyebilir” ifadesine yer verdi. Ancak şirket, mevcut üretimin petrol fiyatlarının zayıflamasını sağlayacak seviyeye ulaşmadığını düşünüyor.
 
 
Petrol üretiminin yapıldığı birçok bölgede ise üretim hacmi düşmüş durumda. Kuzey Denizi’ndeki petrol yataklarının ömrü bitmek üzere olduğundan İngiltere’nin üretimi 2012 yılında yüzde 13,4 azaldı.  Eski bir OPEC üyesi olan Endonezya’da ise üretim yüzde 3,9'a geriledi.
 
 
İç savaştan kaynaklanan aksaklıklardan sonra  yeniden üretime başlayan Libya’da ise günlük üretim 479 bin varillik artışla 1.5 milyona çıktı. Suudi Arabistan’da ise günlük üretim yaklaşık yüzde 4 yükselerek 11.5 milyon varile yükseldi.
 
 
ABD’de petrol üretiminin artmasında en büyük pay, kullanılan yeni tekniklere ait. Yapılan son araştırmalara göre Arjantin ve Rusya’da da benzer teknikler kullanılarak işlenmesi mümkün olan petrol yatakları bulunuyor. Bu kaynakların kullanılması; hükümet politikaları, görece daha ucuz olan petrol yataklarının rekabet gücü ve özel ekipman eksikliği sebebiyle  yavaşlıyor.
 
 
Kuzey Amerika’da petrol üretiminin artması sayesinde ABD ve Avrupa, İran’ın petrol ihracatı konusunda daha sert yaptırımlar uygulayabilir. BP tarafından  açıklamaya göre İran’ın petrol üretimi yüzde 16′lık düşüşle günde 3.7 milyon varile geriledi. Diğer petrol piyasası analistleri ise geçtiğimiz yıl başlayan yaptırımlardan bu yana İran’ın petrol ihracatının günde bir milyon fazla azaldığını kaydetti.
 
 
Arz miktarının artması, Çin gibi ülkelerde artan talep artışının karşılanmasını kolaylaştırıyor. Enerji danışmanlık şirketi IHS Başkan Yardımcısı Daniel Yergin, “Arzın iyileştiği bir dünya daha güvenlidir” şeklinde  konuştu.
 
 
Enerji verimliliğinin artması ile Avrupa ekonomisinin zayıf olması, 2012′de talebi sınırladı. BP verilerine göre dünya tüketimi yüzde 0,9 oranında artış gösterdi. Avrupa ve Kuzey Amerika’da petrol tüketimi azalırken Çin başta olmak üzere diğer ülkelerde ise tüketim arttı.
 
 
BP tarafından açıklanan istatistiklere göre geçtiğimiz yıl varil başına ortalama petrol fiyatı 111.67 dolardı ki bu rakam, 2011′deki  fiyatın yalnızca 2 dolar altında.
 
 
Dünya Bankası tarafından dün yayınlanan raporda geçtiğimiz yıl 105 dolar olan petrol fiyatlarının bu yıl 102 dolara gerileyeceği belirtildi. Kaya petrolü rezervlerinin artması nedeniyle arzın yükseleceğini düşünen Dünya Bankası raporunda “petrol fiyatları uzun vadede düşebilir” ifadesine yer verildi.


2013-06-16

Bu haber 2013-06-16 tarihinde akaryakit.net'ten çıkartılmıştır.

Haber Yorumları

Bu habere yorum yazan ilk siz olun!

Plus Fiyatlar Ham Petrol
 • $35.32 - ▼-0.01 - 1. 


MOTORİNDE %2-K.BENZİNDE %2,5 ARTIŞ OLMUŞTUR.

 

Avukata Sor

Av. Tuncay SONGÖR

avatar

Rekabet Kurulu Eski Üyesi ve İkinci Başkanı Emekli Hakim
Başkent-Ufuk-Atılım Üniversiteleri Öğretim Görevlisi Sorularınızı Yanıtlıyor

Satılık ve
Kiralık ilanlar

 • Acil Satlık

  Acil Satlık... 1,000 TL

 • Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??

  Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??... 2,250,000 TL

 • Sahibinden Satılık

  Sahibinden Satılık... 1,750,000,000 TL

 • Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık Benzin İstasyonu

  Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık ... 6,000,000 TL

 • Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesisi

  Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesi... 5,000,000 TL

 • Devren Kiralık

  Devren Kiralık... 120 TL

 • Lisanssız İntifasız Uygun Fiyata Kiralık Akaryakıt İstasyonu

  Lisanssız İntifasız Uygun Fiyata Kira... 6,000 TL

 • İZMİR İSTASYON

  İZMİR İSTASYON... 9,000 TL

 • Acil Satlık

  Acil Satlık... 1,000 TL

 • Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??

  Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??... 2,250,000 TL

 • Sahibinden Satılık

  Sahibinden Satılık... 1,750,000,000 TL

 • Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık Benzin İstasyonu

  Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık ... 6,000,000 TL

 • Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesisi

  Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesi... 5,000,000 TL

İlan Ara