Yeni Üyelik Üye Girişi
Eskişehir stadyumu temel atma töreni

Eskişehir stadyumu temel atma töreni

Eskişehir’in Sazova mahallesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığının arasında yapılan protokoller kapsamında yapılacak stadyumun temeli, düzenlenen törenle atıldı.
Düzenlenen törene katılan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, yaptığı konuşmada, Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti’ne, gençlere, spor severlere, özellikle Eskişehirspor’a yakışacak bir stadyumun temellerini atmaktan büyük bir onur ve gurur duyduğunu belirtti. Avcı “Bizler burada yükselecek 33 bin kişilik stadyumla da kıvanç duyacağız. Gençlerimize hizmet verecek bu güzel stadyumda çok başarılı sporcular yetişeceğine hep beraber tanık olacağız. Eskişehirspor bütün iç saha maçlarını dolu tribünle oynar. Eskişehrispor taraftarı çok gönüllüce destekler. Dolaysıyla bu yeni stadyum hem bu güzel, coşkulu taraftara hem de bu güzel şehre çok yakışacak. Açık ve kapalı spor alanlarını, stadyum sayısını ne kadar çoğaltırsak, ülkemizde sporun yaygınlaşması ve gelişmesinin önünü de o kadar açmış olacağız. Bize düşen gençlerimizin önünü açmak ve onlara yeteneklerini gerçekleştirecekleri altyapı imkanlarını ve ortamlarını sunmak. Biz hükümet olarak spora yapılan yatırımları eğitime yapılan yatırımlar kadar önemli ve öncelikli görüyoruz. Zira spora yapılan yatırım insana, toplum sağlığına, daha yaşanabilir bir çevreye, çocuklarımızın özgüven kazanmasına, becerilerinin gelişmesine ve mutluluğuna yapılan yatırımdır” dedi.
STADYUM ERDOĞAN’IN ESKİŞEHİR’E VE ESKİŞEHİRLİLERE VERMİŞ OLDUĞU SÖZÜN BİR TECELLİSİDİR
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Avcı işe konuşmasında, stadyumun Eskişehir’in uzun senelerden beri en önemli hayali olan çok önemli bir proje olduğunu belirtti. Eskişehir’i çok büyük bir rüyasına kavuşmuş olacağını ifade eden Bakan Avcı “Eses’ler kendilerine yakışan, Eskişehir’in futbol geleneğine, Eskişehir sporun futbol kalitesine yakışan bir stadyuma bu adımla birlikte kavuşmuş olacaklar. Bugün attığımız adım ve beraberinde atacağımız diğer adımlarla birlikte Eskişehir aynı zamanda bir spor kentine dönüşmüş olacak. Sevgili Eskişehirliler bugün temelini atarak yapımına başlamış olduğumuz stadyum Cumhuriyet hükümetimizin Başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Eskişehir’e ve Eskişehirlilere 2011 yılında vermiş olduğu sözün bir tecellisidir aynı zamanda. Başbakanımızın Eskişehir’e yönelik stadyum taahhüdünün bugün temelini atarak başlıyoruz. Ve inşallah Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’yle birlikte yürütecek olduğumuz inşaat çalışmasını iki yıl içinde tamamlayıp iki sezon sonra eseslilere, Eskişehir’e bu muhteşem stadyumda futbol oynayacak hale getirmiş olacağız. Eskişehir stadyumu yaklaşık olarak 130 bin metrekareyi bulan kapalı kullanım alanlarıyla birlikte sadece bir stadyum değil ,iki haftada bir futbol oynanan bir arena değil, aynı zamanda Eskişehir’in genç sporcularına, futbolcularına, bireysel branşlarına Eskişehir’in sosyal ve kültürel hayatına önemli katkılar sağlayan, kentin en büyük kapalı mekanlarından biri olmuş olacak. Tribün altlarında bireysel sporlara hizmet edecek onlarca antrenman salonu, onlarca sosyal donatı bugün bu alanı dolduran genç kardeşlerimize, sporcu kardeşlerimize,onların sportif performanslarına sınırsız biçimde hizmet vermeye devam edecek.Türkiye genelinde 25 stadyum olmak üzere 776 tane spor tesisinin yapımına bugün itibariyle devam ediyoruz. Cumhuriyet tarihinde gençlik ve spora böylesine sayıca ve rakamsal olarak ekonomik büyüklük bakımından değer verilen yatırım yapılan bir başka dönem olmadı. Gençlik denildiği zaman, spor denildiği zaman sadece yürüyün diyen, beklemeyin diyen, acele edin diyen, zamana beklemeye tahammülümüz yok diyen bir Başbakana sahip olduğumuz için kendimizi şanslı hissediyorum. Eskişehir’den gençlik ve spora yatırım yapan Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Eskişehir’de ilköğretim ve liselerden 127 bin gencimiz, Eskişehir üniversitelerin 55 bin gencimiz var. Bu yönüyle bakıldığında Eskişehir’in eğitim kurumların yaklaşık olarak 200 bin gencimiz var. Eskişehir’deki bütün bu spor tesisleri kenti bir spor tesislerine dönüştürürken Eskişehir aynı zamanda bu genç ve nitelikli nüfus potansiyeli ile bir gençlik merkezine de dönüşüyor. Sevgili gençler, sadece stadyum değil Eskişehir’in spor altyapısını bugün attığımız adımla birlikte önümüzdeki 2 yıl ile birlikte baştan aşağıya yeniliyoruz. Eskişehir stadyumu sadece başlangıç bunun devamı var” diye konuştu.
STADYUMUN İHALE BEDELİ 107 MİLYON 620 BİN LİRA
TOKİ Başkan Vekili Muhsin Soylu ise, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile müştereken yapılan çalışmalar neticesinde toplamda 21 adet stadyumun yapılmasına karar verildiğini anlattı. Soylu, bunlardan birisinin İstanbul Seyrantepe’de 2 bin seyirci kapasiteli stadyum, diğerinin ise Mersin’deki 25 bin kapasiteli stadyum olmak üzere bitirildiğini, 11 stadyumun inşaatının ise fiilen devam ettiğini anlatarak “İhale ve hazırlık aşamasında ise 7 adet stadyum bulunmaktadır. Bugün burada Eskişehir için önemli bir spor tesisinin temelini atmış olacağız. Bu spor tesisi ümit ederim ki Eskişehirspor’un da geleceği için önemli bir tesis olacaktır. Yaklaşık 34 bin 930 seyirci kapasiteli Eskişehir Stadyumu’nun toplam inşaat alanı 122 bin metrekare 970 araçlık otoparkı ve 377 ağaç dikilerek tamamlanmış olacaktır. Stadyumun şu anda oluşan ihale bedeli 107 milyon 620 bin lira olup, 2015 yılında sporseverlerin hizmetine sunulacaktır” diye belirtti.
TÜRK DÜNYASININ KALBİ KÜLTÜR BAŞKENTİ ESKİŞEHİR’DE ATIYOR
Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise konuşmasında, Türk dünyasının kalbinin, kültür başkenti Eskişehir’de attığını söyledi. Tuna “Bayram coşkusuyla sanat kültür ve sporun her dalında ortak Türk kültürünü geleceğe taşımak için eksilmeyen bir heyecanla çalışmalarımız devam ediyor. Tarihiyle, değerleriyle, mazisiyle, her yönüyle Eskişehirimiz bir gönül şehridir. Sporun hemen her dalında zeki, çevik ve ahlaklı gençler için bilimsel kültürel ve sportif araştırma geliştirme faaliyetlerinin devam etmesinde, kültür başkentliği uygulaması yol haritamızı çizmektedir. Başarılarımıza kültür başkentliğinin ivme kazandıracağına inanıyor ve bu kapsamda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kültür başkentliği yılında yeni bir stadyumun temellerinin atılması bu yolda önemli bir kilometre taşıdır. Bu stadyumun hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından temel atma töreni gerçekleşti.

2013-08-23

Bu haber 2013-08-23 tarihinde akaryakit.net'ten çıkartılmıştır.

Haber Yorumları

Bu habere yorum yazan ilk siz olun!

Plus Fiyatlar Ham Petrol
 • $68.69 - ▲0.93 - 1. 


MOTORİNDE %2-K.BENZİNDE %2,5 ARTIŞ OLMUŞTUR.

 

Avukata Sor

Av. Tuncay SONGÖR

avatar

Rekabet Kurulu Eski Üyesi ve İkinci Başkanı Emekli Hakim
Başkent-Ufuk-Atılım Üniversiteleri Öğretim Görevlisi Sorularınızı Yanıtlıyor

Satılık ve
Kiralık ilanlar

 • Acil Satlık

  Acil Satlık... 1,000 TL

 • Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??

  Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??... 2,250,000 TL

 • Sahibinden Satılık

  Sahibinden Satılık... 1,750,000,000 TL

 • Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık Benzin İstasyonu

  Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık ... 6,000,000 TL

 • Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesisi

  Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesi... 5,000,000 TL

 • Devren Kiralık

  Devren Kiralık... 120 TL

 • Lisanssız İntifasız Uygun Fiyata Kiralık Akaryakıt İstasyonu

  Lisanssız İntifasız Uygun Fiyata Kira... 6,000 TL

 • İZMİR İSTASYON

  İZMİR İSTASYON... 9,000 TL

 • Acil Satlık

  Acil Satlık... 1,000 TL

 • Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??

  Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??... 2,250,000 TL

 • Sahibinden Satılık

  Sahibinden Satılık... 1,750,000,000 TL

 • Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık Benzin İstasyonu

  Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık ... 6,000,000 TL

 • Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesisi

  Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesi... 5,000,000 TL

İlan Ara