Yeni Üyelik Üye Girişi

"Karadeniz'de ve kıyılarımızda petrol olduğuna inanıyoruz"

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda yaptığı konuşmada, Karadeniz'de petrol aramaya şu ana kadar 2,5 milyar dolar harcadıklarını, uluslar arası yatırımcıların Türkiye'nin siyasi istikrarına duyduğu güven sayesinde bu yatırımların devam edeceğini kaydetti.
 
 
Bakan Yıldız, Rusya'nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen  "Arz İstikrarının Sağlanması için Enerji Sektör Darboğazlarının Atlatılması" adlı oturuma katıldı.
 
 
Oturuma Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Enerji Bakanı Aşti Havrami, ROSATOM Başkanı Sergey Kirienko, BP Başkanı Robert Dudley, Schneider Electric CEO'su Jean-Pascal Tricoire, IHS CERA Başkanı ve Yazar Daniel Yergin katıldı.
 
 
Kaya gazındaki gelişmeler, nükleer enerji ve yenilenebilir enerjinin masaya yatırıldığı  oturumda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız şöyle konuştu:
 
 
"Karadeniz'de petrol aramaya şu ana kadar 2,5 milyar dolarlık para harcadık ve harcamaya devam edeceğiz. Uluslararası yatırımcıların siyasi istikrarımıza duyduğu güvenin sonucu olarak bu yatırımlar yapılıyor. Karadeniz'de ve kıyılarımızda petrol olduğuna inandığımız için bu aramalara devam ediyoruz. Siyasi istikrarın sürdürülebilir olması önemlidir. Türkiye son 10 yılda enerji talebini iki katına çıkardı. Türkiye; Rusya, ABD, İran, Azerbaycan, Irak ve bir çok komşu ve bölge ülkesiyle bunları gerçekleştiriyor. İklim değişikliği konusunda nasıl Kyoto ve Kopenhag kriterleriyle ülkelerin siyasetlerini global hale getirmişsek, enerji tedarikinde de bu politikaların globalleşmesi lazım. Biz dünyayı kirletmeden, çevreye saygılı olarak bu projeleri yapıyoruz. Türkiye olarak geliştirdiğimiz uluslararası boru hattı projeleriyle AB üyesi ülkelerin doğalgazdaki arz güvenliğiyle ilgili çözümün bir parçası haline geldik. Tehditleri fırsatlara çeviren bir ülke haline geldik."
 
 
Ukrayna kıyılarında ve Türkiye'nin ekonomik münhasır sahasında petrol olduğuna inandıkları için aramalara devam ettiklerini belirten Taner  Yıldız, "Uygun bir projeye uygun bir rezerve rastlayacağımız inancındayız. Bunun için Türkiye'nin en büyük avantajlarından biri, siyasi istikrarın sürdürülebilir hale gelmiş olmasıdır." dedi.
 
 
Türkiye'nin özellikle son 10 yılda, gayri safi hasılasını 3 katına çıkardığını ve enerji talebini de en az iki kat artırdığına değinen  Yıldız, "Bugün St. Petersburg'da Gazprom'un ikinci en büyük müşterisi olarak da Türkiye yer alıyor. Bir çok ilişkiyi olumlu yönde tetikleyecek tarzda güçlü ve kuvvetli. Türkiye coğrafyasından kaynaklanan avantajları bir yandan Rusya ile bu tür projeleri geliştirirken, bir yanda da ABD ile Karadeniz'deki petrol çalışmalarında, İran'la doğalgazda, Yine Azerbaycan'daki geliştirici TANAP projeleriyle, Irak'ta gerek ticari sözleşme gerek ticari antlaşmalarıyla çalışmalarını sürdürüyor." şeklinde konuştu.
 
 
Bakan Yıldız,  petrol ve doğalgaz fiyatlarının uç noktalara geldiği bir ortamda enerji tasarrufunun önemli hale geldiğini, enerji projelerinin dünyayı kirletmeden, çevreye saygılı olarak geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


2013-06-21

Bu haber 2013-06-21 tarihinde akaryakit.net'ten çıkartılmıştır.

Haber Yorumları

Bu habere yorum yazan ilk siz olun!

Plus Fiyatlar Ham Petrol
 • $59.92 - ▼-0.38 - 1. 


MOTORİNDE %2-K.BENZİNDE %2,5 ARTIŞ OLMUŞTUR.

 

Avukata Sor

Av. Tuncay SONGÖR

avatar

Rekabet Kurulu Eski Üyesi ve İkinci Başkanı Emekli Hakim
Başkent-Ufuk-Atılım Üniversiteleri Öğretim Görevlisi Sorularınızı Yanıtlıyor

Satılık ve
Kiralık ilanlar

 • Acil Satlık

  Acil Satlık... 1,000 TL

 • Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??

  Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??... 2,250,000 TL

 • Sahibinden Satılık

  Sahibinden Satılık... 1,750,000,000 TL

 • Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık Benzin İstasyonu

  Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık ... 6,000,000 TL

 • Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesisi

  Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesi... 5,000,000 TL

 • Devren Kiralık

  Devren Kiralık... 120 TL

 • Lisanssız İntifasız Uygun Fiyata Kiralık Akaryakıt İstasyonu

  Lisanssız İntifasız Uygun Fiyata Kira... 6,000 TL

 • İZMİR İSTASYON

  İZMİR İSTASYON... 9,000 TL

 • Acil Satlık

  Acil Satlık... 1,000 TL

 • Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??

  Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??... 2,250,000 TL

 • Sahibinden Satılık

  Sahibinden Satılık... 1,750,000,000 TL

 • Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık Benzin İstasyonu

  Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık ... 6,000,000 TL

 • Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesisi

  Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesi... 5,000,000 TL

İlan Ara