Yeni Üyelik Üye Girişi
Komşudan akaryakıt alış-verişi

Komşudan akaryakıt alış-verişi

 

Gürcistan, Irak ve  İran sınırına yakın bulunan vatandaşlar, akaryakıta yapılan zamlar nedeniyle benzin ve mazotu komşu ülkelerden satın alıyor. Giriş-çıkışı kimlikle yapılan alışveriş Gürcistan’da zirveye tırmanıyor.
 
 
Akaryakıt fiyatlarına peş peşe yapılan zamlardan olumsuz etkilenen tüketiciler , çareyi akaryakıt fiyatları yarı yarıya ucuz olan komşu ülkelerde buldu. 
 
 
Vatandaşlar araçlarının deposuna benzin doldurmak için günübirlik Gürcistan'a gidiş-geliş yapıyor.  Ucuz akaryakıt İran ve Irak sınırında, denetimlerin çok sıkı olduğu sınır kapılarından değil kaçakçılar yoluyla yolda getiriliyor.
 
 
Geçtiğimiz yıl Haziran ayından bu yana pasaportsuz, vizesiz sadece kimlikle 1  Lira karşılığında Gürcistan'a giriş çıkış yapılabilmesi akaryakıt zamlarından sıkılan vatandaş için yeni fırsat kapısı haline geldi. Türkiye'de benzin fiyatlarının her geçen gün artmasından yakınan vatandaşlar özellikle haftasonu Gürcistan benzinliklerinde uzun kuyruklar oluşturuyor.   
 
Türkiye'de litresi 4 lira olan mazot Batum'da 2.40 liraya satılırken , 4.60 olan benzin ise 2.30 liradan alıcı buluyor. 
 
 
Gürcistan'dan ucuz mazot ve benzin almak amacıyla arabalarının mazot deposunu büyütenlerin olduğu ileri sürüldü. Vatandaşlar, gümrük memurlarının her arabanın deposuna bakma şansı olmadığını ve sadece yol kontrolündeki çevirmelerde farkedildiği zaman gerekli cezai işlemin yapılabildiğini belirtti. Özellikle otobüs işletmeleri ve nakliye işi yapanlar bu uygulamayı daha çok tercih ediyor.
 
 
Tüm Karadeniz esnafının bu durumdan rahatsız olduğunu dile getiren Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Koyuncu, "Buradan geçişlerde günlük 100-150  bin litre civarında akaryakıt,  20-30 bin kutu sigara ve 15 tona yakın et geldiğini tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.
 
 
24 saat çalışan ücretsiz, vizesiz bir sınır kapısının olduğunu ve Türkiye'ye gore fiyatlarında yarı yarıya olduğunu gözönüne alırsak insanlar sadece kendi kullanımı için değil ticari amaçla bunu yapmaya başlar diyen Koyuncu, "Akaryakıt gürcü araçlarıyla geliyor, 53 plakalı araçlar burayı su yolu yaptı.Bu tamamen ticari amaca hizmet eden bir sınır kapısına dönüştü" dedi. Koyuncu , sözlerine şunları da ekledi:
"Burada insanlar sabah kalkıyor, gidiyor Gürcistan'a bütün ihtiyaçlarını alıyor ve geliyor. Hopa esnafı kepenk kapatma durumuna geldi. Bizim hep gündem de olan konumuz bu ama bir şey yapamıyoruz. Bizim düşündüğümüz care bu sembolik olan geçiş ücretinin kaldırılıp ücretli geçiş yapılması gerekir.Biz bu işten zararlı çıktık, parayı Gürcistan kazanıyor. "
 
 
Yetkililer, karayolu sınır geçişlerinde özellikle tır ve otobüslerin ihtiyaçları için taşımalarına izin verilen azami yakıt miktarının suiistimal edildiğini açıkladı.
 
 
Beyan edilenden daha fazla akaryakıtın ülkeyes okulduğunu ve akaryakıtın bu bölgelerde gayri resmi yollarla ucuza satıldığının altını çizen yetkililer, bu tür suistimallerin sınır kapısı olan diğer bölgelerde de yaşandığını belirtti. 
 
Bir çok otobüs ve kamyonun sınırı geçecek kadar akaryakıt ile diğer ülkelere geçerek depoları ile birlikte yasadışı olan yedek depolarını doldurarak Türkiye'ye döndükleri kaydedildi.
 


2012-05-07

Bu haber 2012-05-07 tarihinde akaryakit.net'ten çıkartılmıştır.

Haber Yorumları

özgür özgür

özgür özgür 08-04-2013 19:33:57 Tarihinde demiş ki;

eee vatandaş türkiye cumhuriyeti mafyasından yaka çekmiş illallah demiş napsın vatandaş haklı türkiyede 4,50 gürcistada 2,00

tarık koluman

tarık koluman 25-09-2012 22:31:55 Tarihinde demiş ki;

kardeşim tr de çok kaptrıyor ne yapsın halk nerde ucuzsa oraya gidecek tabiki geçişin ücretini yükseltmeyi düşüneceğinize tr için çözüm bulun ucuzlatın mazotu eti balı millet çok meraklı sanki oraya geçip ordan alış veriş yapmaya

Plus Fiyatlar Ham Petrol
 • $68.69 - ▲0.93 - 1. 


MOTORİNDE %2-K.BENZİNDE %2,5 ARTIŞ OLMUŞTUR.

 

Avukata Sor

Av. Tuncay SONGÖR

avatar

Rekabet Kurulu Eski Üyesi ve İkinci Başkanı Emekli Hakim
Başkent-Ufuk-Atılım Üniversiteleri Öğretim Görevlisi Sorularınızı Yanıtlıyor

Satılık ve
Kiralık ilanlar

 • Acil Satlık

  Acil Satlık... 1,000 TL

 • Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??

  Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??... 2,250,000 TL

 • Sahibinden Satılık

  Sahibinden Satılık... 1,750,000,000 TL

 • Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık Benzin İstasyonu

  Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık ... 6,000,000 TL

 • Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesisi

  Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesi... 5,000,000 TL

 • Devren Kiralık

  Devren Kiralık... 120 TL

 • Lisanssız İntifasız Uygun Fiyata Kiralık Akaryakıt İstasyonu

  Lisanssız İntifasız Uygun Fiyata Kira... 6,000 TL

 • İZMİR İSTASYON

  İZMİR İSTASYON... 9,000 TL

 • Acil Satlık

  Acil Satlık... 1,000 TL

 • Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??

  Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??... 2,250,000 TL

 • Sahibinden Satılık

  Sahibinden Satılık... 1,750,000,000 TL

 • Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık Benzin İstasyonu

  Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık ... 6,000,000 TL

 • Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesisi

  Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesi... 5,000,000 TL

İlan Ara