Yeni Üyelik Üye Girişi
(özel haber) kızını tedavi ettirirken 4 çocuğu daha aynı hastalığa yakalandı

(özel haber) kızını tedavi ettirirken 4 çocuğu daha aynı hastalığa yakalandı

FMF hastalığına yakalanan 15 yaşındaki kızı Yasemin’i tedavi ettirmek için İstanbul’a getiren 7 çocuk babası Yemen Arıkan, yapılan kontroller sonucunda 4 çocuğunun daha aynı hastalığı taşıdığını öğrendi. Maddi imkansızlıklardan dolayı 7 çocuğuyla, annesinin yaşadığı bodrum katındaki eve yerleşen Arıkan ailesi, tedavi için hayırsever vatandaşlardan yardım bekliyor.
Van depreminde Ağrı’nın Patnos ilçesindeki evleri büyük hasar gördüğü için Mersin’e taşınan 7 çocuklu Arıkan ailesinin yakasını şanssızlıklar bir türlü bırakmadı. Mersin’e taşınan Arıkan ailesinin büyük kızları 15 yaşındaki Yasemin Arıkan, bir süre sonra rahatsızlanmaya başladı. Baba Yemen Arıkan, ayakları şişen ve ağrı hisseden kızı Yasemin’i Mersin’de bir üniversite hastanesine götürdü. Burada birkaç kez muayene olan Yasemin’e herhangi bir teşhis konmadı. Ancak bir süre sonra aynı rahatsızlık tekrar başlayınca bir kez daha hastaneye götürüldü. Doktorların önce ilik kanseri teşhisi koyduğu Yasemin’in çok geçmeden FMF hastası olduğunu belirlendi.
Kızının FMF hastası olduğunu öğrenen baba Yemen Arıkan, Yasemin’i bir umut İstanbul’a getirdi. Birçok hastanede tetkikleri yapılan Yasemin, en son Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde muayene edildi. Yasemin’i muayene eden doktor, hastalığın genetik olmasından şüphelenince diğer kardeşleri de görmek istedi. Bunun üzerine baba Arıkan, ailenin diğer fertlerini de İstanbul’a getirerek annesinin yaşadığı bodrum kattaki eve yerleşti. Bu arada çocuklarda yapılan tetkikler sonrasında ise Yasemin’in yanı sıra 13 yaşındaki Meryem, 8 yaşındaki Hilal, 6 yaşındaki Ulvi can ve 4 yaşındaki Ümit Can’ın FMF hastalığı taşıdığı belirlendi. 11 yaşındaki Merve ile 1 yaşındaki Efe ise ilk kontrolden sağlam çıktı ancak hastalığın genetik olması aileyi kara kara düşündürüyor.
Geçen yıl kızının aniden ayaklarında şişmeler olduğunu belirten baba Yemen Arıkan, “Birçok hastaneye götürdüm ama sonuç alamadım. En son dizlerinde su toplama olduğunu söylediler ve iğne yaptılar. Ancak yapılan iğnenin ardından kızım daha da fenalaştı. Hastaneye yatırdılar önce ilik kanseri dediler. Bu şekilde 3 ay geçti. Daha sonra FMF teşhisi konuldu. Kızımı aldım İstanbul’a getirdim. Birkaç hastaneye gittik. En son Göztepe Hastanesi’ne götürdüm. Buradaki doktor benim diğer çocuklarımı da görmek isteyince hepsini getirdim. 4 çocuğumda daha aynı hastalık çıktı” dedi.
Maddi imkanlarının kısıtlı olduğunu belirten baba Arıkan, “Bu benim tek başıma kaldırabileceğim bir yük değil. Benim bu karşılayacak maddi imkanım yok. Tek umudum hayırsever vatandaşlar ve devletimizdir. Çocuklarımın bodrum katında yaşamaları çok tehlikelidir. Çünkü burada rutubet var ve çocukların enfeksiyon kapma riski var. Benim de rahatsızlığım var çalışamıyorum. Her ay düzenli doktora gidip ilaç almaları gerekiyor ama benim buna imkanım yok” diye konuştu.
Hastalığı yüzünden okulu bırakmak zorunda kalan 15 yaşındaki Yasemin ise, “Dizlerim ve kasıklarım öyle anlar geliyor ki çok acıyor. Çok fazla bulantım oluyor. Koşamıyorum, fazla yürüyemiyorum, çok sevinemiyorum çünkü kalbim durabilir. Çalışıp aileme yardımcı olmak istiyorum ama onu da yapamıyorum. Bu duruma üzülemiyorum bir çünkü üzülmek de benim için tehlike taşıyor. Okulu hastalığımdan dolayı bırakmak zorunda kaldı. Şimdi de kardeşlerim aynı sıkıntıyı yaşıyor. Babam 7 kez ameliyat oldu. çalışamıyor. Elinden geleni yapıyor ama yetmiyor” dedi.
FMF HASTALIĞI NEDİR?
FMF hastalığı ailesel bir hastalık olup özellikle Anadolu’da yaşayan insanlarda sık görülmektedir. Halk arasında "Akdeniz Ateşi" olarak bilinen FMF hastalığı, vücuttaki çeşitli organlarda meydana gelen iltihap şeklinde ortaya çıkmakla birlikte irsi bir rahatsızlıktır ve tam olarak bu hastalığa neyin sebep olduğu bilinmemektedir.

2013-07-31

Bu haber 2013-07-31 tarihinde akaryakit.net'ten çıkartılmıştır.

Haber Yorumları

Bu habere yorum yazan ilk siz olun!

Plus Fiyatlar Ham Petrol
 • $ - & - 1. 


MOTORİNDE %2-K.BENZİNDE %2,5 ARTIŞ OLMUŞTUR.

 

Avukata Sor

Av. Tuncay SONGÖR

avatar

Rekabet Kurulu Eski Üyesi ve İkinci Başkanı Emekli Hakim
Başkent-Ufuk-Atılım Üniversiteleri Öğretim Görevlisi Sorularınızı Yanıtlıyor

Satılık ve
Kiralık ilanlar

 • Acil Satlık

  Acil Satlık... 1,000 TL

 • Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??

  Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??... 2,250,000 TL

 • Sahibinden Satılık

  Sahibinden Satılık... 1,750,000,000 TL

 • Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık Benzin İstasyonu

  Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık ... 6,000,000 TL

 • Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesisi

  Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesi... 5,000,000 TL

 • Devren Kiralık

  Devren Kiralık... 120 TL

 • Lisanssız İntifasız Uygun Fiyata Kiralık Akaryakıt İstasyonu

  Lisanssız İntifasız Uygun Fiyata Kira... 6,000 TL

 • İZMİR İSTASYON

  İZMİR İSTASYON... 9,000 TL

 • Acil Satlık

  Acil Satlık... 1,000 TL

 • Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??

  Sakaryada Akaryakıt Ve Lpg İ??... 2,250,000 TL

 • Sahibinden Satılık

  Sahibinden Satılık... 1,750,000,000 TL

 • Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık Benzin İstasyonu

  Antalya Korkuteli Yolu Üzeri Satılık ... 6,000,000 TL

 • Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesisi

  Acil Satılık Akaryıt Ve Dinlenme Tesi... 5,000,000 TL

İlan Ara